poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Michalczach


Michalcze

Pierwsza wzmianka o wsi Michalcze (ukr. Михальче) pojawia się 02 września 1439 roku w związku z ufundowaniem przez Michała Mużyło Buczackiego kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, św. Stanisława i św. Katarzyny. W tym samym czasie wieś otrzymała także status miasta.


W archiwach zachowała się również krótka informacja na temat kościoła pochodząca z 1615 roku – w spisie świątyń spustoszonych parafia widnieje jako ta, która zachowała swoje wyposażenie.
Około roku 1715 w Michalczach został wybudowany nowy kościół; część z ołtarzem była konstrukcją drewnianą, ściany zostały wykonane z gliny zmieszanej ze słomą, a dach kryty gontem. Taka konstrukcja kościoła może sugerować, iż była to budowla tymczasowa, prowizoryczna.


Okoliczności budowy, a także czas powstania nowej świątyni, która została wzniesiona w zupełnie innym miejscu wsi, nie są znane. Według protokołu wizytacji pochodzącego z roku 1721, budowę rozpoczęto z inicjatywy Jana Skarbka. Konsekracja kościoła pw. św. Michała Archanioła odbyła się w 1776 roku, podczas wizytacji arcybiskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego w Michalczach. Kościół imponował przede wszystkim liczbą ołtarzy – we wnętrzu było ich aż pięć.


W lipcu 1916 roku świątynia została mocno zniszczona, a prace mające na celu odbudowę kościoła prowadzone były aż do roku 1925. Parafia pw. św. Michała Archanioła została zamknięta około 1944 roku, krótko potem zostało zniszczone całe jego wyposażenie. W roku 1951 budynek kościoła został zamieniony na magazyn kołchozowy, a od roku 1968 pełnił on funkcję warsztatu.











Obecnie świątynia jest opuszczona.