poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Medusze

kościół w Medusze

W zapisach archiwalnych wieś Meducha ( ukr. Медуха) występuje już na początku XV wieku. W roku 1464 arcybiskup Grzegorz z Sanoka – metropolita lwowski nabył część wsi. W latach późniejszych arcybiskupi z Lwowa nabyli całą wieś, która pozostawała w ich rękach aż do XX wieku.

Meducha


Pierwotnie Meducha terytorialnie należała do rzymskokatolickiej parafii w Kąkolnikach. Już w 1794 roku planowano utworzenie tu samodzielnej parafii, jednakże dopiero w 1918 roku powstała tu samodzielna ekspozytura parafialna, a w 1925 roku samodzielna parafia w ramach dekanatu kąkolnickiego.
Pierwsza parafia w Medusze została ufundowana przez miejscową szlachtę zagrodową a swoje święcenia otrzymała w roku 1870. Dzięki pomocy arcybiskupa Józefa Bilczewskiego oraz zaangażowaniu parafian, w latach 1912 – 1913 wybudowano nowy kościół. Część malowideł zdobiących nową świątynię dotrwała do dnia dzisiejszego.
Kościół w Medusze zamknięto w roku 1945 (po wyjeździe ks. Józefa Zawory) i zamieniono na spichlerz. Obecnie jest opuszczony, w stanie ruiny i zmierza ku nieodwracalnej zagładzie. wnętrze kościoła

lokalizacja na mapie