czwartek, 17 maja 2012

Kościół parafialny p.w. św. Józefa we wsi św. Józef


wieś św. Józef

Wieś początkowo nosiła nazwę Majdan Graniczny. W 1900 roku mieszkańcy wystąpili z prośbą o zmianę nazwy wsi na św. Józef, co nastąpiło dwa lata później. Pierwotnie teren ten należał do parafii rzymskokatolickiej Kołomyja - Mariahilf. Działalność osadnicza prowadzona przez ks. Karola Przyborowskiego i wzniesienie we wsi kościoła stały się podstawą starań o utworzenie samodzielnej parafii. Ekspozytura w św. Józefie powstała w 1908 roku, a w 1925 roku formalnie w św. Józefie została powołana odrębna parafia.

wieś św. Józef

Pierwszy jednonawowy drewniany kościół w Majdanie Granicznym został wzniesiony około roku 1884. W pierwszych latach XX wieku z inicjatywy ks. Przyborowskiego podjęto starania do budowy nowego murowanego kościoła. Dnia 25 lipca 1904 roku sufragan lwowski biskup Józef Weber dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod przyszłą świątynię. Projekt trójnawowej świątyni wykonał Jan Sas-Zubrzycki. Z powodu kłopotów finansowych, prace budowlane zostały ukończone dopiero w 1912 roku.
W czasie I wojny światowej świątynia została poważnie uszkodzona, co spowodowało, że na czas odbudowy wieży nabożeństwa zostały przeniesione do pobliskiej szkoły. Kościół we wsi św. Józef był czynny do roku 1945. Pozostawiony w dobrym stanie pierwotnie należał do sowchozu w Siedliskach. Jego dewastacja rozpoczęła się od zdjęcia dachówki, a następnie budowla została wysadzona w powietrze przez wojsko („cegłę wożono traktorami do sowchozu w Siedliskach, resztę pozabierali ludzie na własne potrzeby”).

fragment ceglanego filara kościoła we wsi św. Józef




Obecnie świątynia nie istnieje, na miejscu zachował się jedynie fragment ceglanego filara od drzwi wejściowych kościoła. Na posesji Marcuna Lachtart znajduje się krzyż z czerwonego kamienia, wieńczący niegdyś domek portalowy. Dzwon z 1891 roku, wyorany w 1976 roku przez traktorzystów z sowchozu w Iwanowicach, został zawieszony w dzwonnicy tamtejszej cerkwi. Zachował się także częściowo dawny cmentarz, gdzie stał pierwszy kościół w św. Józefie.